• رزرواسیون سریع و آسان!

  ثبت نام رایگان و دریافت بهترین تخفیف ها

  حساب کاربری جدید
  یا

  ورود

 • امکان رزرو بیش از 900 ایرلاین
  شما وارد هوشمندترین سامانه رزرواسیون بلیط هواپیما شده اید! در این سامانه قیمت های بلیط از کشورهای مختلف دنیا استعلام می شود و بهترین قیمت را در کمترین زمان ممکن به شما نمایش می دهد.

عوارض خروج از کشور

 

قبل از سفرهای خارجی اقدامات اولیه‌ای نیاز است که هر مسافر قبل از سفر باید آنها را انجام دهد. یکی از این اقدامات، پرداخت عوارض خروج از کشور است. پرداخت عوارض قبل از سفر برای سفرهای خارجی، سوالات مختلفی را ذهن هر مسافری ایجاد می‌کند. 

عوارض خروج از کشور (Departure Tax)، هزینه‌ای است که هر مسافر قبل از خروج از کشور پرداخت می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که قانون پرداخت عوارض خروج از کشور از سال 1364 در ایران به اجرا درآمده اما از سال 1398، این عوارض با نام مالیات خروج از کشور از مسافران دریافت می‌شود. هزینه دریافت شده از این بابت، مستقیما به حساب دولت واریز می‌شود. هرچند که بخش کوچکی از این هزینه به سازمان گردشگری نیز داده می‌شود.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که عوارض خروج از کشور تنها برای سفرهای هوایی نیست بلکه کسانی که قصد سفر از طریق راه‌های زمینی و دریایی را دارند نیز ملزم به پرداخت این هزینه هستند. با این حال قرار است ما در اینجا درباره مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1401 و برای مسافرانی که قصد سفر با هواپیما دارند را مورد بررسی قرار دهیم.

توجه به این نکته ضروری است که اگر تصمیم به دریافت ارز مسافرتی دارید؛ باید قبل از اقدام برای تهیه آن عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید زیرا، یکی از مدارک مهم برای تهیه ارز مسافرتی، ارائه برگه پرینت شده عوارض خروج از کشور است.

در ادامه به سوالات احتمالی در مورد نحوه پرداخت، نرخ عوارض، زمان پرداخت، مدارک لازم، قوانین پرداخت عوارض و سوالاتی از این قبیل پاسخ خواهیم داد.

روش‌ های پرداخت عوارض خروج از کشور

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور راه‌های مختلفی دارد:

 • پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه: در گذشته این روش برای پرداخت عوارض خروج از کشور، زمان زیادی را در فرودگاه از مسافران تلف می‌کرد اما حالا نسبت به گذشته، پرداخت عوارض سفر آسان شده است.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق شعب بانک ملی ایران: از سال 97 به بعد، پرداخت عوارض خروج از کشور فقط در شعب مرزی بانک ملی ایران امکان‌پذیر است.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق ATM: دستگاه‌‌های خودپرداز GSS در واقع دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM) هستند که در فرودگاه امام خمینی و بسیاری از دیگر فرودگاه‌های کشور برای تسهیل فرایند پرداخت عوارض قرار داده شده‌اند.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت آنلاین: از سال 95 به بعد، پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور از طریق سامانه آنلاین پرداخت عوارض خروج از کشور(سامانه پرداخت الکترونیکی سداد) به وجود آمد و امکان پرداخت اینترنتی عوارض  خروج از کشور را برای مسافران فراهم آورد.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور با کارتخوان پرداخت الکترونیک سداد: با توجه به اتصال دستگاه‌های کارتخوان به سامانه پلیس گذرنامه، امکان پرداخت هزینه خروج از کشور توسط دستگاه‌های کارتخوان سداد برای مسافران وجود دارد.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور با اپلیکیشن ایوا(IVA): اپلیکیشن ایوا، اپلیکیشن پرداخت عوارض خروج از کشور است و امکان پرداخت عوارض از طریق موبایل را برای مسافران فراهم کرده است.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور با استفاده از پیام رسان بله: روشی دیگر پرداخت عوارض قبل از سفر استفاده از پیام رسان بله است. مسافران با استفاده از این پیام رسان به راحتی می‌توانند عوارض سفر خود را پرداخت کنند.
پرداخت عوارض خروج از کشور
پرداخت عوارض خروج از کشور
پرداخت عوارض خروج از کشور

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور

رسید پرداخت عوارض خروج از کشور تا پایان همان سال معتبر است. اگر مسافری در زمان واریز وجه عوارض خروج از کشور موفق به سفر نشد؛ می‌تواند رسید پرداختی و شماره پیگیری پرداخت عوارض خود را نگه دارد و در سفرهای بعدی از آن استفاده کند.

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور حداکثر30 دقیقه پیش از سفر است. با این حال پیشنهاد می‌کنیم تا پرداخت آن را به دقایق پایانی موکول نکنید زیرا ممکن است با بروز شرایط خاص، دریافت این برگه به تعویق بیفتد و پرواز شما با مشکل مواجه شود.

قوانین پرداخت عوارض خروج از کشور

افراد زیر از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند:

 • دانشجویانی که با مجوز به تحصیل در کشورهای دیگر به سر می‌برند (در صورتیکه بین سفرهای آنان بیشتر از 3 ماه فاصله باشد)
 • جانبازان و بیمارانی که برای درمان و با مجوز به کشورهای دیگر سفر می‌کنند (همراه بیمار می‌تواند از تخفیف 40 تا 60 درصدی برای پرداخت عوارض برخوردار شود)
 • خدمه پرواز، خدمه کشتی‌های تجاری و مسافربری
 • ایرانیان مقیم کشورهای خارجی که مشغول به کار بوده و دارای کارنامه شغلی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.
 • افراد با گذرنامه سیاسی

لازم به ذکر است عوارض خروج از کشور برای کودکان خردسال همانند بزرگسالان دریافت می‌شود. بر حسب مفاد این قانون، مبلغ عوارض خروج از کشور حتی برای نوزادان نیز باید پرداخت شود.

مدارک لازم جهت پرداخت عوارض خروج از کشور

برای پرداخت عوارض خروج از کشور به مدرک خاصی نیاز نیست. هنگام پرداخت وجه، داشتن کارت بانکی و ورود مشخصات معتبر متقاضی کفایت می‌کند. لازم به ذکر است که، استفاده از رسید عوارض تنها برای شخصی که عوارض خروج به نام او پرداخت شده امکان پذیر است.

هزینه عوارض خروج از کشور سال 1401

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1401 به شرح زیر است:

مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401 (به ریال)
نوع مسافر سفر اول سفر دوم سفر سوم نوع مرز
مسافر عادی 4.000.000 6.000.000 8.000.000 تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)
زائرین حج عمره و تمتع 1.320.000 1.980.000 2.640.000 تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)
زائرین عتبات عالیات
375.000
125.000
450.000
150.000
450.000
15.000
مرز هوایی 
مرز زمینی و دریایی 
مرزنشینان
750.000
250.000
6.000.000
6.000.000
8.000.000
8.000.000
مرز هوایی 
مرز زمینی و دریایی 
ورزشکاران تیم‌ های ملی با مجوز وزرات ورزش و جوانان 2.640.000 2.640.000 2.640.000 تمامی مرزها (هوایی، زمینی، دریایی)

لازم به ذکر است که با یک مقایسه سطحی می‌توان به این نکته به سادگی پی برد که مبلغ عوارض خروج از کشور 1401 نسبت به سال قبل تغییری نکرده است و مالیات خروج از کشور در دسته‌های مختلف، همچون سال گذشته دریافت می‌گردد. 

هر آنچه که درباره عوارض خروج از کشور سال 1401 لازم است از آن مطلع باشید را در اختیارتان قرار داده‌ایم اما با این حال برای داشتن اطلاعات بیشتر و اخبار و حواشی آن، می‌توانید مطلب همه چیز درباره عوارض خروج از کشور ۱۴۰۱ را مطالعه کنید. همچنین در صورت هرگونه تغییری، در همین صفحه به اطلاع شما خواهیم رساند.